| Tel. +48 52 351 58 06 | Start | Mapa Strony | Polityka Prywatności | Licznik odwiedzin: | Promocje | Kontakt | Szukaj w serwisie |

FIZYKOTERAPIA Nika Medica

FIZYKOTERAPIA

ULTRADŹWIĘKI

Ultradźwięki są to mechaniczne drgania, podczas których w czasie aplikacji przez tkanki nie przechodzi jakikolwiek prąd. Są więc rodzajem mechanoterapii. Najczęściej w fizykoterapii stosowana jest częstotliwość od 0,8 do 3 MHz. Działanie biologiczne ultradźwięków opiera się na zmianach miejscowych, do których należą między innymi: zmiany mechaniczne czyli mikromasaż, zmiany termiczne i zmiany fizykochemiczne oraz na zmianach ogólnych.

Dodatkowo posiadamy specjalnie przygotowane programy terapeutyczne dla schorzeń takich jak : bezpłodność jajowodowa, krwiaki, obrzęki, skręcenia, zapalenie kaletki, zespół Sudecka, RZS, ból powierzchowny mięśni oraz wiele innych.

Działanie terapeutyczne - wskazania i preciwwskazania

FONOFOREZA

Fonoforeza jest zabiegiem polegającym na wprowadzeniu związków chemicznych do ustroju za pomocą ultradźwięków. Leki dodaje się do żelu lub nakłada bezpośrednio na skórę zamiast żelu. Głębokość wnikania leku zależy od czasu zabiegu a nie od natężenia ultradźwięków.

Wskazania i przeciwwskazania do fonoforezy są takie same jak w przypadku ultradźwięków, jednak dodatkowym przeciwwskazaniem jest UCZULENIE NA APLIKOWANY LEK.

Wykaz leków stosowanych do fonoforezy

PROMIENIOWANIE PODCZERWONE IR SOLLUX

Promieniowanie IR jest niewidzialnym promieniowaniem elektro-magnetycznym. Główną cechą tego promieniowania są jego właściwości cieplne. Podczas zabiegu lampą sollux używany jest filtr, który może być koloru czerwonego lub niebieskiego.

Filtr czerwony- stosuje się go w stanach zapalnych tkanek miękkich, w celu przyśpieszenia resorpcji wysięków, w uszkodzeniach skóry, w źle gojących się ranach, w mięśniobólach oraz w celu zmniejszenia napięci mięśni przed zabiegami kinezyterapeutycznymi oraz masażami.

Filtr niebieski- stosuje się go w celach przeciwbólowych, uspokajających oraz obkurczających naczynia krwionośne. Stosuje się go również w nerwobólach, stanach pourazowych, odmrożeniach, przeczulicach i zaburzeniach naczynioruchowych.

Wskazania i przeciwwskazania

LASEROTERAPIA

Słowo laser oznacza wzmocnienie światła poprzez wymuszoną emisję promieniowania. Wykonując biostymulację laserową trzeba pamiętać o tym, że najważniejszym czynnikiem występującym podczas zabiegu jest doprowadzenie promieniowania na odpowiednią głębokość tkanki i zamiana energii światła laserowego na inny rodzaj energii biologicznej.

W naszym Centrum Rehabilitacji Nika Medica posiadamy najnowszej generacji laserową sondę prysznicową. Oprócz standardowej wiązki laserowej sonda prysznicowa posiada 13 wbudowanych diod LED o wysokiej luminescencji. Diody te mają zastosowanie zarówno w medycynie estetycznej jak i w rehabilitacji oraz innych działach medycyny.

Dodatkowo oprócz wymienionych wskazań wykonujemy również zabiegi laseroterapii z zakresu ginekologii, laryngologii, stomatologii, neurologii czy pediatrii.

Laseroterapia - wskazania i preciwwskazania

MAGNETOTERAPIA

Magnetoterapia jest zabiegiem polegającym na zastosowaniu wolnozmiennego pola magnetycznego, które w całości przenika objętą zabiegiem część ciała. Aparat do magnetoterapii BTL, którym dysponujemy w bazie zabiegowej, wyposażony jest w nowoczesną technologię Skoncentrowanego Pola Magnetycznego. Dzięki tej nowoczesnej technologii cała energia magnetyczna skoncentrowana jest na miejsce, które poddawane jest zabiegowi ,nie rozpraszając się na pozostałe miejsca, przez co jest całkowicie bezpieczna dla otoczenia oraz pacjenta.

Zalety magnetoterapii:

- jest to metoda nietermiczna i może być stosowana w ostrej fazie choroby
- zabiegi mogą być wykonywane przez gips, bandaż, odzież oraz przy wszczepionych metalowych implantach (nieelektronicznych)
- zabiegi mogą być wykonywane u dzieci

Dodatkowo nasz aparat wyposażony jest w terapię schorzeń takich jak: przewlekłe zapalenie trzustki, wrzody żołądka i dwunastnicy, zapalenie okrężnicy, uczuleniowe zapalenie błony śluzowej nosa, nadciśnienie, obrzęk chłonny, mimowolne oddawanie moczu ( u dzieci i dorosłych) , astma czy ból po ekstrakcji zęba oraz wiele innych.

Dodatkowo oprócz wymienionych wskazań wykonujemy również zabiegi laseroterapii z zakresu ginekologii, laryngologii, stomatologii, neurologii czy pediatrii.

Magnetoterapia - wskazania i preciwwskazania

ELEKTROTERAPIA

Dziedzina fizykoterapii zajmująca się leczeniem objawowym schorzeń m.in. układu ruchu za pomocą różnego rodzaju prądów leczniczych, w którym wykorzystuje się do leczenia prąd stały, modulowane prądy średniej częstotliwości oraz prądy impulsowe małej i średniej częstotliwości. Zadaniem elektroterapii jest złagodzenie bólu i poprawienie ukrwienia stymulowanej tkanki. Przyspiesza wchłanianie obrzęków i wysięków śródstawowych. Jest przygotowaniem do dalszej rehabilitacji, ponieważ pobudza mięśnie i przerywa mechanizm bólu. Rodzaj prądu i jego dawka jest dobierana w zależności od leczonego schorzenia, a także wrażliwości pacjenta. Czas trwania zabiegu waha się w granicach 5−20 minut.

Niektóre zabiegi wchodzące w skład elektroterapii:

Jontoforeza - zabieg elektroleczniczy polegający na wprowadzeniu do tkanek siłami pola elektrycznego jonów działających leczniczo.
Prądy interferencyjne - (prądy Nemeca) to prądy średniej częstotliwości modulowane w amplitudzie z małą częstotliwością. Prądy interferencyjne, których częstotliwość zmienia się rytmicznie działają na skurcze mięśni szkieletowych, pobudzają mięśnie do skurczu, wywołują efekt przeciwbólowy, usprawniają procesy odżywcze tkanek i metabolizm.
Przezskórna stymulacja nerwów - elektrostymulacja przeciwbólowa.
Elektrostymulacja mięśni - wykorzystywany jest tu prąd stały impulsowy (płynący z przerwami). Elektrody umieszcza się na skórze, w odpowiednich miejscach, zwanych punktami elektromotorycznymi. Celem zabiegu jest pobudzenie mięśni do skurczu. Wykonuje się elektrostymulację mięśni porażonych jako substytut naturalnych pobudzeń oraz zdrowych w celu ich wzmocnienia lub poprawy krążenia obwodowego.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną listą zabiegów elektroterapii w rejestracji przychodni.

KRIOTERAPIA MIEJSCOWA

Zabieg krioterapii polega na obniżeniu temperatury tkanek. Celem zabiegu jest obniżenie temperatury skóry i tkanek głębiej położonych, a tym samym spowodowanie przekrwienia głębokiego okolicy poddanej zabiegowi. Krioterapia działa głównie przeciwbólowo i przekrwiennie. Pod wpływem działania niskich temperatur naczynia krwionośne powierzchowne zwężają się , jednocześnie rozszerzają naczynia krwionośne głębokie. Dzięki temu mechanizmowi uzyskujemy przekrwienie struktur głęboko ułożonych.

Krioterapia miejscowa - wskazania, preciwwskazania, rezultaty

KINEZYTERAPIA
KINEZYTERAPIA INDYWIDUALNA

Kinezyterapia oznacza leczenie ruchem. Poprzez ćwiczenia ruchowe wykorzystujące różne metody kinezyterapeutyczne przywracamy pacjentom sprawność fizyczną.

KINEZYTERAPIA INDYWIDUALNA

Polega na pracy indywidualnej fizjoterapeuty z pacjentem. Terapeuta, ćwicząc indywidualnie z pacjentem, może mu pomóc w wyleczeniu kontuzji stawów obwodowych, mięśni, przeciążeniowych dolegliwości bólowych (np. kręgosłupa). Do dyspozycji pacjentów mamy kabinę UGUL, która pomaga wykonywać ćwiczenia w odciążeniu. Piłki, wałki i taśmy rehabilitacyjne pomogą w usprawnianiu pacjenta. W przychodni znajduje się również tablica manualna do ćwiczeń dłoni po urazach takich jak złamanie kości nadgarstka czy skręcenia.

KINEZYTERAPIA GRUPOWA

Ćwiczenia przeznaczone dla grup pacjentów odczuwających różnego rodzaje bóle. Są to ćwiczenia prowadzone przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę w specjalnie przystosowanej do tego celu sali, wyposażonej w materace gimnastyczne, drabinki przyścienne oraz liczne przybory niezbędne do prowadzenia i uatrakcyjnienia zajęć: różnej średnicy piłki, ciężarki, laski gimnastyczne, kolorowe taśmy itp. Ćwiczenia mają charakter ogólnousprawniający, wzmacniający, rozciągający i rozluźniający.

MASAŻ

Jest to zespół ruchów wywierających ucisk na tkanki i polega on na wykorzystaniu przez masażystę określonych ruchów w określonym tempie i z odpowiednią siłą zgodnie z przebiegiem mięśni, tkanek, naczyń krwionośnych i limfatycznych, od ich obwodu do serca.

Nika Medica proponuje Państwu szeroką gamę masaży takich jak:

- klasyczny
- leczniczy
- segmentarny
- izometryczny
- sportowy
- relaksacyjny
- drenaż limfatyczny
- odchudzający
- antycellulitowy
- masaż stóp
- masaż twarzy
- masaż bańką chińską
- masaż świecą